בית ישראל בהסברה אמוציונלית

אברהם מקר בשיחת בוקר עם איציק משה
שוחחתי בערב לאחר המפגש עם מספר משתתפים בדיון הקשה והאמוציונלי והחלטתי לשוחח עם מר' איציק משה יו"ר בית ישראל בשעות הבוקר כשהאמוציות יירגעו.

כידוע לחברים באתר, בשנה האחרונה מתחזקים הקריאות מצד ארגונים שונים בישראל ובחו"ל וכן ע"י חברי הכנסת, בנושא הגברת ההסברה הישראלית בעולם.

ההסברה הישראלית כמעט איננה קיימת וההערכה הקשה ששודרה בתקשורת הייתה של העיתונאית הבריטית שכינתה את ההסברה הישראלית לבדיחה. מאידך, אנו עדים לתופעה שאיראן ומדינות ערב מקיימות הסברה מקצועית, משקיעות הון עתק בגיוס עיתונאים מקומיים ומקיימים עבורם סמינרים בארצם. 

מסתבר שהשגרירויות "עסוקות" בעבודות אחרות או שעייפו מתפקידם ופעילותם בתחום ההסברה היא מינורית. מצער הדבר שלחוסר ההסברה מצטרפת ההסברה הנגדית למדינת ישראל בעיקר באירופה שבשורותיה פעילים גם ישראלים... כן ישראלים! השופכים את חוכמתם במסגרות אקדמיות נגד מדיניות
הישראלית.

ישנם מספר ארגונים בעולם בינהם אייפאק מארה"ב, ארגונים אירופאים לצד ארגונים נוצריים תומכי ישראל העוסקים בתמיכה במדינת ישראל. הארגון שלאחרונה תופס תאוצה הנו "בית ישראל" הפעיל במזרח אירופה ובסיסה בגאורגיה. 

בית ישראל הוקמה בתמיכת חברי הכנסת מימין ומשמאל ופעילותה הוגדרה כתוכנית פיילוט ניסיונית בתקווה להעתיקה למדינות אחרות. למרות שגאורגיה איננה מדינה קלאסית שבה ישנם ארגונים אנטי ישראליים, איציק משה מייסד בית ישראל טוען, "אם לא נמלא את הואקום הקיים בהסברה ישראלית, אנו עלולים לקבל במדינות ידידות בווקטור שונה, ואקום שיתמלא ע"י הסברה של מדינות עוינות ואז ההשקעה בהסברה תהיה מאוחרת".
 

מר' משה טוען, גם בגאורגיה הידידה, למרות היותה מדינה עם שכבת אוכלוסיה מאוד משכילה ופרו ישראלית, אנו עדים, בשל ההשפעות של המדנות מהאיזור, בתופעות עם סממנים אנטישמיים, לאחרונה קריאות אנטי ישראליות בשל חוסר פתרון אשרות העבודה והחזרת העובדים, השפעה מהעבר הסובייטי לגבי איזכור תל אביב כבירת ישראל, מידע מועט על שטחי יהודה ושומרון ונושא נוסף נגזר מהבלבול מהציפיות והאילוזיות הקיימות בשטח בשל פועלם המטושטש של המתווכים הציבוריים והעסקנים העדתיים.

הואקום הביא להופעת המאמרים אנטי ישראליים בעיקר ברשתות החברתיות ועל כן קיבלנו החלטה לקיים מפגש (1-6-2017) הסברה חריג שבה הוזמנו סטודנטים, נציגי אקדמיה, ראשי הקהילה נציגי תקשורת ובעיקר אישים הנמצאים באופוזיציה בנושאים שהם הבסיס האידיאולוגי של בית ישראל. 

פרסמנו בפייסבוק שמקיימים הרצאה על יהודה ומשרון ותפקיד ההסברה ביחסי ישראל גאורגיה. מוכרח לציין שתוך שעתיים נרשמו יותר אנשים מאשר אולם בית ישראל יכל להכיל.

היה דיון אמוציונלי וקשה. היו נושאים בהם הייתה חוסר הסכמה, בעיקר לגבי ההכרח בקשרים הישירים בין גאורגיה לישראל, וזה נבע מחד, בשל האינטרס של עסקני יהודי גאורגיה מישראל ומגאורגיה ומאידך, מחוסר ידע בניואנסים של הצד הגאורגי הרואים עדיין את "גבולות ישראל בין אשדוד לאשקלון". (אירוניה שבגרעינה יש אמת), אך היו 3 נושאים בהן הגענו להסכמה:
הנושא הראשון קשור לתלונות של המוחזרים מנתב"ג על היחס המשפיל מצד אנשי הגבולות, נושאים שתוקשרו לאחרונה. בסוף המפגש הטענות הוגדרו כשקריים ותגובה על כעס מהחזרתם מהשדה. חובה להוסיף שבמקרה זה קווטה לאשרות עבודה היה מסדיר את הנושא והיה מונע גזילת כספים רבים מהאזרחים המסכנים.

הנושא השני, פניה לכלי התקשורת בגאורגיה לציין בשידורים את ירושלים כבירת ישראל ולא ת"א. גם נושא זה אינו אופייני רק לגאורגיה והוא קיים בכל כלי התקשורת בעולם.
והנושא האחרון היה הסרט שהוקרן על יהודה ושומרון וקיום ההסברה על חוקיות ההתיישבות. כאן אציין את ייחודיותה של גאורגיה כי הדבר התקבל בהבנה מלאה ואף באהדה כלפי תושבי יהודה ושומרון.

אני חייב להפסיק אותך ולשאול... למה נושא יהודה ושומרון מעניין במדינה זרה? 

לדעתי האנשים שיעסקו בהסברה, מעבר לאהבת המולדת, צריכים להבין בשיווק ויחסי ציבור בנוסף לידע מקצועי ברמה מדעית לגבי הצד השני. בפתח תקציר הסרט "רוח אחרת" בבימויה של מנורה חזני, ציינתי שהסרט מעניין בגלל 3 סיבות:

הסיבה הראשונה היא, שהדבר מהווה לנושא המרכזי בתקשורת העולמית מזה 4 עשורים ועל כן מעניין לשמוע את האמת מהשטח.

הסיבה השניה, שהסרט מהווה בית ספר לאהבת מולדת וזה חשוב גם לעמים אחרים.

הסיבה השלישית שבכל מקום בעולם האליטה מתגוררת בלב עיר הבירה וציינתי שישראל היא המדינה היחידה בעולם בה הסלתה והשמנה מתגוררת בגבול המסוכן, בקו האש בחזית. 

ההעברת הדברים באופן אמוציונלי וברגש רב כנראה השפיע על המשתתפים ועל כן תגובתם והערכתם המלאה לא איחרה להגיע הן בפגישה והן למחרת בתגובות ברשתות החברתיות.

תודה לך מר' איציק משה הן על הראיון והן עבודת הקודש שאתה עושה לפיתוח ההסברה הישראלית ומקווה שאזרחי ישראל יראו את הישגי פעילותך היחודית בתפוצות, בכנס ההסברה שהנך מתכנן לקיים במרכז בגין בירושלים.

באותו נושא:
היבטים משפטיים של זכות העם היהודי 
 
הוספת תגובה

1 תגובות לכתבה
1. הבעיה של יחסי החוץ בישראל היא בעיה שורשית יצחק (משתמש/ת אנונימי/ת) 2018/01/26 04:11

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...