ארה"ב תחמש את גאורגיה
מתהדק שיתוף הפעולה בין גאורגיה ומדינות המערב • שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, ביקר בטביליסי והודיע כי ארצו תחזק את שיתוף הפעולה הביטחוני עם גאורגיה.
 
 
 בתמונה: ראש ממשלת גאורגיה, אירקלי גריבאשוילי ו מזכיר ההגנה צ'אק הייגל
 
האיום הגובר הנשקף למדינות הבלטיות מצד רוסיה והמשבר המחריף באוקראינה הביא את ארה"ב הערב להרחיב את יחסי ההגנה שלה עם גיאורגיה – במה שמהווה מסר ברור וחריף לקרמלין, בתום פסגת נאט"ו שנערכה בסוף השבוע בוויילס.
 
מזכיר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל טען הבוקר (יום א') כשביקר בטבליסי, בירת גאורגיה, כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין "בודד את מוסקבה עוד" בצעדיו לסיפוח קרים ואזורים נוספים באוקראינה. הוא ציין כי ארה"ב בוחנת את האפשרות לספק כלי נשק לצורכי הגנה לגיאורגיה, והוסיף כי יחסי השותפות בין המדינות תוגברו באזור.
 
"אנו מכינים את הצעדים הבאים שלנו באזור זה", הוא אמר, כשהידיעה על המשא ומתן בין המדינות על תגבור חיל האוויר האוקראיני בכלי טיס נוספים נפוצה בכלי התקשורת המקומיים.
"משאים ומתנים פרטניים יותר הם הצעד הבא בשותפות שלנו בהקשר זה. כעת אנו דנים בצעדים אלו בשביל לחזק את שיתוף הפעולה שלנו, כדי להבטיח את יכולת ההגנה של גיאורגיה". כמו כן ציין הייגל שהשיחות בין הצדדים נועדו לסייע לגיאורגיה למלא את ייעודה ולהצטרף לברית נאט"ו.
 
שר ההגנה הגאורגי אירקלי אלסניה אומר שהיה כואב מבחינת מדינתו – אשר גם נלחמה ברוסיה ב-2008 ואיבדה שטחים וחיילים רבים – לראות את העולם כשהוא אינו מצליח להתמודד עם התוקפנות של הקרמלין. בערך 20 אחוז מהמדינה, הוא ציין – ובעיקר האזור הבדלני של אזבחיה ודרום אוסטיה – עדיין כבוש על ידי רוסיה.
 
כזכור, שלשום חתמו אוקראינה ונציגי הבדלנים הפרו-רוסים על הסכם הפסקת אש, שכבר הופר הבוקר בהפצצות באזור מאריופול, שבהן אף נהרגה אישה אחת.
 
שר ההגנה הגאורגי, אלאסניה אמר לעיתונאים כי ארצו תומכת באופן מלא במלחמתה של ארצות הברית בארגון המדינה האסלאמית. "גאורגיה היא שותפה אסטרטגית ובעלת ברית נאמנה של ארצות הברית, אנו תומכים באופן מלא במה שארצות הברית עושה למיגור הברברים האלה. אני חושב שגאורגיה יכולה לשמש בתפקיד תומך לכוחות הקואליציה שיפעלו בעיראק נגד הטרור", אמר אלאסניה.
מהבית הלבן נמסר בסוף השבוע הקודם כי ארצות הברית הכינה תכניות פיתוח, כדי לתמוך במולדובה וגאורגיה כחלק מהכוונה לייצר ברית עם מדינות קרובות במיוחד לשלטון הרוסי.
 
אירקלי אלאסניה אמר בשולי פסגת נאט"ו, כי ביקורו של שר ההגנה האמריקני, מעיד על התמיכה האמריקנית בגאורגיה, והביע תקווה כי יועמקו הקשרים הביטחוניים בין וושינגטון וטביליסי. הוא ציין גם את רצונה של ארצו לקבל מערכות הגנה אוויריות מארצות הברית.
 
בשולי הדברים עלה גם נושא המעורבות הרוסית במזרח אוקראינה. אלאסניה אמר כי הוא מקווה שהפסקת האש בין הצדדים תחזיק מעמד והוסיף כי "אנו מקווים שהפסקת האש הזאת תימשך, אך יש לנו ניסיון מר בגאורגיה עם הפסקת אש רוסית, כך שכדאי להתכונן לכל מצב"...
 
בתוך כך נמסר כי גאורגיה מתכוונת לשלוח סיוע הומניטארי לאוקראינה השכנה בשווי של יותר מחצי מיליון דולר. שר הבריאות של גאורגיה אמר כי הסיוע יכלול עזרה ראשונה, ערכות כירורגיות, ציוד רפואי, תרופות וחיסונים. הסיוע נשלח לבקשתה של הממשלה בקייב בעקבות שיחות שקיימו הרשויות באוקראינה עם הממשל בטביליסי.
 
 
הוספת תגובה

1 תגובות לכתבה
1. ממשל... אובמה. בראבו! ל"ת יצחק (משתמש/ת אנונימי/ת) 2018/01/26 04:16

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...