הישג נוסף של בית ישראל מול המוסדות של מועצת אירופה

בשבוע האחרון התכנסו נציגי מדינות אירופה בלוקסמבורג, שהיא אחד ממייסדיה של מוסדות אירופיים החשובים. בית ישראל שהשתתפה בפורום, בשתוף הפעולה עם משרד התרבות של גאורגיה, הביאה בסדרת ההרצאות שקיימה, להתעניינות מוגברת בנושא המורשת היהודית בגאורגיה החל מחורבן הבית הראשון עד לעליה הגדולה. 

במסגרת הכנס היו מפגשי עבודה עם שרת האינטגרציה מלוקסמבורג, קורין כאהן שהיא יהודיה, עם ראשי הארגונים לשימור המורשת היהודית תחת מועצת אירופה, שגרירים של מדינות אירופה ולאחד שלושה ימי לובי לנושא ובעקבות המפגשים הנ"ל הושגו הישגים הבאים:

החל מהכנס הבא בית ישראל ונשיאו איציק משה יהיה בהנהלת הארגון האירופי.
בשנת 2018 המסלול של המורשת היהודית בטביליסי יוצג יחד עם 5 מדינות מובילות באירופה.
הספריה הלאומית מירושלים, המהווה ללב הפועם של העם היהודי, יתחילו לבדוק חלקים שונים מההיסטוריה היהודית בגאורגיה וכמובן הדבר יביא להשפעה על מערכת החינוך בישראל.

יתחילו פרסומים בערוצים מקצועיים בינ"ל על חלקים מיוחדים בהיסטוריה היהודית בגאורגיה.

מבית ישראל נמסר שבקיץ הקרוב המסלול של המורשת היהדית יוצג לראשונה בירושלים, בהמשך יוצג באירופה ולאחר מכן בטביליסי במסגרת ימי אירופה, כך שהחל מ-2018 גאורגיה תיפתח לראשונה לעולם התיירות בנושא המסלול של המורשת היהודית.

השיא בזמן פרזנטציה באירופה, היה בהצגת התנ"ך מהמאה ה-10 שנמצאה בעיירה ליילשי שבגאורגיה וכן הצגת תמונות של האבן עם כיתוב בארמית ובעברית מהחפירות ארכיאולוגיות במצחתה מתחילת המאה הראשונה לספירה.

איציק משה מסכם שיש צורך לפעול בערוצים מדעיים ומקצועיים להגיע להישגים וע"מ להביא להשפעה יש ללמוד את הטרמינולוגיה והפורמט הבינ"ל ולא לחפש פתרונות דרך ערוצים מפלגתיים.

כמו כן הוסיף, לאלה המתעניינים במורשת אמיתית של החיים היהודיים, ואמר שלפנינו יום חג, המסמל התחלה של ההתעניינות העולמית במורשת היהודית בגאורגיה וסמלי הדבר שהוא סמוך להכרת איחוד אירופה במעמדה של גאורגיה לזכות בכניסה לגבולותיה ללא אשרות. איציק מקווה שיגיע היום שנדע להבחין בדקויות המורשת ותרבות יהודית עשירה ולצידה תרבות גאורגית שהיא עשירה וייחודית בפני עצמה אך מקווה שנדע להפריד בין תרבות יהודית לבין תרבות גאורגית נמוכה וגבוה ויחד עם זאת ממליץ לעבור לישראליזציה מלאה ואת נושא החקר הדורש עבודה רבה להשאיר לקומץ קטן של אנשי המדע.

במסגרת הביקור איציק נפגש עם ארגונים יהודיים הן בפריז והן בלוקסמבורג, שבעקבותיו דיווח לכנסת על הצורך ההכרחי ומיידי להגברת נושא ההסברה הישראלית ע"מ להלחם הן ב-BDS והן בתקשורת אנטי ישראלית וכן באותם הארגונים בהם משתתפים (גם) ישראלים והפעילים נגד מדינת ישראל.

מכל מקום, נחכה להתפתחויות ובינתיים ברצוני לציין להעריך ולרשום את ההישג החשוב לבית ישראל ולאיציק משה.

כתבה בנושא בגאורגית:
საქართველოში ებრაული მემკვიდრეობის ევროპული მარშრუტი ამოქმედდება


השרה לאינטגרציה בלוקסמבורג

 


 


בתמונה תנ"ך מהעתיקים בעולם, מהמאה ה-10 שנמצא באיזור לאילשי שבגאורגיה.
ההתעניינות של המוסדות באיחוד האירופי מציב על המפה את גאורגיה באספקט התיירותי וההיסטורי באספקט היהודי 
חלק המקורי נימצא בטביליסי:
‎ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი / National Centre of Manuscripts‎‏  
בכתובת: 1/3 Merab Aleksidze St, Tbilisi
 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...