תערוכת יחיד לאמן מאיר פיצ'חדזה

בתאריך 9/3/2017 התקיימה פתיחה חגיגית של תערוכת יחיד לאמן מאיר פיצ'חדזה. התערוכה תמשך עד 22/4/2017 .

גלריה חזי כהן גאה להציג תערוכת יחיד לאמן מאיר פיצ'חדזה (2010-1955). תערוכה זו התגבשה בתהליך עבודה משותף עם משפחתו של האמן ונציגי עזבונו. מוצג בה מנעד עבודות הכולל דימויים אישיים ואינטימיים, כמו סדרת עבודות צבעי מים ייחודיות ופחות מוכרות, יחד עם עבודות איקוניות כסדרות של צילומי המשפחה ומכתבי הילדים, ציורי "פרחי המוות," עבודותיו המופשטות ועוד.

פיצ'חדזה נהג לומר שתפקידו של אמן אינו לברוא יש מאיין. ריבוי הצורות והתכנים בעבודותיו התפתחו מתוך אידיאולוגיה ברורה של סירוב להתמסרות לסגנון אחיד. במקום, הוא בחר לעבוד מתוך תשתית צורנית ורעיונית קיימת באופן מובהק, הופך את הציטוט מתולדות האמנות לעיקרון המארגן של ציוריו. הוא ניכס את חרדת ההשפעה וחיבק אותה ככלי המניע את התפתחותו כצייר. התחביר של התערוכה הנוכחית מתחקה אחר התנועתיות הסבוכה של סגנונו של פיצ'חדזה, או, בעצם, של היעדר-הסגנון המנוסח מתוך עמדת המסרב. 

פיצ'חדזה נולד בכותאיסי שבגאורגיה ועבד שם בבנאות יחד עם אביו. הוא למד אמנות אצל רֵזו רמישוילי. בשנת 1973 הוא עלה לישראל והתגורר עם משפחתו, בשנים הראשונות לעלייתו, באור יהודה.

בסוף שנות השבעים החל מתגבש סגנון ציורו הייחודי, המשלב אלמנטים קלאסיים, כדוגמת נופים רומנטיים, עם אספקטים מודרניים יותר, כגון שימוש בסימבוליזם ובצבעים דרמטיים. ניתן לזהות בציוריו השפעות רבות מהצייר הגאורגי ה"נאיבי", ניקו פירוסמני. בראיון שערך עמו רינו צרור, טען פיצ'חדזה כי נטייתו להתחיל חלק מעבודותיו עם לוח שחור הושפעה מפירוסמני שצייר על שעוונית. בין היתר אמר כי הוא מתבטא היטב בציור ופחות במילים כיוון שבצעירותו היה מגמגם. לכן הוא גם לא נוהג לתת שם לציוריו.

מרבית ציוריו בתחילת שנות ה-80 נטו לריאליזם פיגורטיבי, אך בהמשך דרכו הושפע מאומנים פוסט-מודרניים, כדוגמת דוד סלה (David Salle). כתוצאה מכך עבודותיו המתקדמות יותר מאופיינות בטשטוש בין תחומים, כאשר בציור נתון ניתן להבחין באלמנטים מופשטים ופיגורטיביים כאחד.
בעשורים האחרונים קנה לעצמו פיצ'חדזה שם כאחד מהציירים הישראליים המוכרים והבולטים בישראל. בשנת 2003 הציג תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב. בשנת 2008 נערכה תערוכה רטרוספקטיבית לכבודו ביפו, "מאיר פיצ'חדזה. עבודות 1983 – 2008".

 המסעדנית ננה שרייר


בתמונה: פרופ' פינחס נניקשוילי, פרופ' דודו צ'יקבאשוילי, פרופ' דניאל לוי, יח"צ אברהם מקר

הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...