במדינת מינהס ג'יראיס מציינים את יום העצמאות של מדינת ישראל
 
הידעת, גם בקצה השני של העולם מציינים את יום העצמאות של מדינת ישראל. הכיצד?
 
ברזיל הינה הארץ הגדולה ביותר ביבשת אמריקה הדרומית, והיא מכילה בתוכה כ-27 מדינות (states). מעבר לקהילות היהודיות הנמצאות בברזיל בערים מרכזיות כמו סאו פאולו, ריו דה ז'נירו וברזיליה בירת ברזיל, מעניין לשמוע שיש אזכור חשוב למדינת ישראל גם במקומות נוספים.
 
 
 
במספר ערים במדינת מינהס ג'יראיס (Minas Gerais) חוקקו חוק (ממש כך!!) שחוגג את יום העצמאות של מדינת ישראל.
 
הערים הן אוברלנדיה (Uberlândia – 650,000 תושבים), ארגווארי (Araguari- 110,000 תושבים) ואובראבא (Uberaba - 300,000 תושבים). במוצאי שבת האחרון התקיים בבניין העירייה של עיירת אוברלנדיה אירוע לציון יום העצמאות ה-68 לקום המדינה ולכבוד ישראל. הרעיון התחיל כאשר אחד מבעלי התפקידים בעיר, קסיוס, התחיל לקרוא ולהתעניין בנושא ישראל והמעמד שלה. עם צבירת הידע בנושא והבנת המצב של מדינת ישראל היה ברצונו להשפיע, ובשיתוף בעלי תפקידים נוספים ולאחר סדרת ביורוקרטיה לא קצרה, ציון יום העצמאות למדינת ישראל חוקק כחוק. השנה האירוע נחגג זו הפעם השניה, בתקווה שימשיך ויצבור תאוצה בעיר, במדינה, ובברזיל בכלל. זאת, באופן מפתיע, כנגד האג'נדה הפוליטית של נשיאת ברזיל שנוקטת בגישה אנטי-ישראלית לכל אורך כהונתה.
 
"אנשים חושבים על המחשבות, במקום להתעסק במציאות" אמר קסיוס בדבריו שנשא באירוע. כוונתו הייתה שאנשים אינם אוהדי ישראל רק מכיוון ששמעו דברים רעים בתקשורת על ישראל, אך המציאות מראה שאין דברים בגו, ורק המחשבה מובילה את האנשים, ולא המציאות הלכה למעשה.
 
בתחילת האירוע הושמע ההמנון הלאומי של ברזיל, ומיד לאחריו ההמנון הלאומי של מדינת ישראל. כל הנואמים באירוע דיברו בשבחם של העם היהודי ובשבחה של מדינת ישראל. בכללם היו גם ראש העיר ושליח הציבור של העיר. החל מעובדות היסטוריות על קהילות יהודיות בדרום אמריקה, דרך סבל העם היהודי לאורך ההיסטוריה (ובכללם האינקוויזיציות באירופה והשואה), חזרת העם היהודי לארצו, וכלה בציון הישגיה של מדינת ישראל בשנות קיומה הקצרות והרצון בשיתוף פעולה במגוון תחומים, ובעובדה כי היהודים חזרו למקום המיועד להם, והזכות לחיות בישראל הן מבחינה אמונית על פי התנ"ך (הקהילה בעיר מאוד מאמינה ודובקת בתנ"ך), והן מבחינה פוליטית לאחר ההחלטות שהתקבלו במזרח התיכון בתחילת המאה ה-20.
 
בנוסף, בכניסה לכנס הוצגו עשרות מיצגים שהכינו תלמידי התיכון בעיר בנושא השואה והזוועות שעברו היהודים לאורך ההיסטוריה תוך היותם בגלות, בשפות אנגלית ופורטוגזית. העבודות הטובות ביותר אף זכו להוקרה מטעם נציגי העיר.
 
באירוע השתתפתי גם אני, לאחר שהוזמנתי על ידי חבר משותף בשם הרלי, שבמקור הינו מהעיירה ארגווארי, מטעם עיריית אוברלנדיה. היה מדהים לראות את הפרגון האדיר לישראל ואת הלגיטימציה לקיומנו בארץ שם בקצה השני של העולם. גם אני נתבקשתי לשאת דברים, ושילבתי בין עובדות היסטוריות, עובדות כיום על המזרח התיכון ועל הדמוגרפיה של ישראל (שלצורך המחשה קטנה פי 20 ממדינת מינהס ג'יראיס לבדה), ובין העובדה שלאחר זמן כה רב וכנגד כל סיכוי העולה על דעת עם הגיון בריא אנחנו כאן בארץ ישראל. עוד ציינתי כי לאחר שהמדינות העוינות שמסביבנו הבינו כי לא ניתן להביס אותנו באמצעות כח, על אף יחסי הכוחות הדלים שלנו מבחינת גודל ותושבים, הן מנסות לעשות זאת על ידי דה-לגיטימציה באמצעות תקשורת מוטעית ולוחמה פסיכולוגית. מתגובות הקהל עלה עניין רב, ונראה שימשיכו וללמוד על ישראל והמצב בה לפי המציאות ולא לפי התקשורת שלעיתים מציגה תמונה הפוכה לחלוטין מהמצב הנתון.
 
כיף לראות שיש לנו לגיטימציה גם ממקומות נוספים בעולם.
 
וכמו שציינתי שם בסוף דבריי, וזכיתי לתשואות רבות, עם ישראל חי!
 
מאת: נתנאל מגור
 
 
 
 
 
 
 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...