יצחק אילן - פרופיל אישי 
סגן ראש השב"כ לשעבר, ראש האגף לישראל ולזרים, ראש האגף הערבי, ראש אגף החקירות
 
יצחק אילן (נולד ב-28 ביולי 1956), שירת בשב"כ בשנים 1982–2012 וכיהן בתפקידו האחרון כסגן ראש השב"כ בשנים 2010–2011.
 
יצחק אילן נולד בעיירה סוראמי במרכז גאורגיה ב-28 ביולי 1956. בקיץ 1973 סיים בהצטיינות את בית ספר התיכון למחוננים למתמטיקה-פיזיקה בטביליסי, ומיד לאחר מכן, ב-17 באוגוסט 1973, עלה לארץ עם משפחתו והתגורר בירושלים.
 
בשנים 1976–1980 שירת בצה"ל, במערך הנ"מ בחיל האוויר. בתפקידו האחרון שימש כמפקד סוללת תותחני נ"מ מונחה מכ"ם והשתחרר בדרגת סגן.
בינואר 1982 התגייס לשב"כ והחל לעבוד במחלקה לסיכול ריגול רוסי.
 
באוגוסט 1985 עבר למגזר הערבי ולאחר סיום לימודי השפה הערבית באולפן וההכשרה כחוקר, הוצב במחלקת חקירות של מרחב יהודה ושומרון בצוות רמאללה והתקדם לתפקיד ראש צוות חוקרים ברמאללה וסגן ראש מחלקת חוקרים ביהודה.
 
בין השנים 1997-1995 שירת אילן כראש דסק עזה, קצין המודיעין והמבצעים של המרחב. במסגרת תפקידו מילא תפקיד מכריע בפרויקט לחיסולו של "המהנדס", יחיא עייש.‏[1]
אילן שירת 31 שנים בשב"כ בהם התקדם בסולם הדרגות וביצע מספר רב של תפקידים. מתוכם ניתן לציין את התפקידים הבולטים הבאים:‏[2] מפקד שב"כ בשומרון בשנות האינתיפאדה השנייה בשנים 2000–2003. בשנים אלו נערך מבצע חומת מגן והונחתו מכות קשות על תשתיות הטרור ביהודה ושומרון. בראיון שערך עמו אלכס פישמן בידיעות אחרונות בשנת 2013 ציין אילן ארבעה גורמים לדיכוי הטרור:
 
" הגורם הראשון הוא הכניסה הפיזית למרכזי הערים ומחנות הפליטים. הגורם השני הוא הנחישות בסיכול: הצבא והשב"כ הבינו שחייבים למגר את החוליות שעסקו בפיגועי התאבדות. אני במרחב הבנתי מאוד שאם נרוץ אחרי המתאבד הבודד לא נצליח להגיע לשום מקום, לכן ריכזנו מאמץ נגד מרכיבי המטענים והמפקדים של חוליות המתאבדים. תוך שנתיים או שהם נאסרו, או שנורו. אז החלה הירידה בפיגועי ההתאבדות. המרכיב השלישי היה הקמת גדר, מכשול פיזי. והדבר הרביעי שהביא לניצחון היה סילוקו של ערפאת. במקומו קם מנהיג, אבו־מאזן, שמאמין וחושב שהטרור הזיק לעם הפלסטיני, הרס אותו והחזיר אותו עשר שנים לאחור."
 
בהמשך מונה לראש אגף החקירות בשנים 2004–2006. כראש אגף החקירות טיפל בנושאים רגישים ביותר, בין היתר עמד בראש צוות החקירה המיוחד של השב"כ, משטרת ישראל וצה"ל שחקר את אלחנן טננבאום כשחזר משבי החזבאללה. בהיותו ראש אגף החקירות הוטל עליו, באופן חריג, לשמש משך שנה גם כראש האגף הערבי, שם ביצע רה־ארגון מקיף.
 
לאחר מכן מונה לראש האגף לסיכול טרור וריגול ערבי-איראני (האגף הערבי) בשנים 2006–2008.
 
תפקידו האחרון כראש אגף היה בראשות האגף לענייני ישראל וזרים בשנים 2008–2010. האגף מופקד על סיכול טרור באוכלוסייה יהודית, על סיכול הריגול הלא ערבי, על שמירת סודות המדינה ועל ההתאמה הביטחונית. אגף זה הוא האגף הגדול ביותר בשב"כ. בהיותו ראש האגף, היה אחראי בין היתר על תפיסתו של ג'ק טייטל.
 
בתחילת 2010 מונה לתפקיד סגן ראש השב"כ‏ וכיהן בתפקיד זה עד לספטמבר 2011.
 
אילן דובר 5 שפות‏ והוא בעל תואר ראשון בהצטיינות בחוג המשולב למדעי החברה - לימודי כלכלה, מדעי המדינה וסוציולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני בלימודי דיפלומטיה וביטחון מאוניברסיטת תל אביב.
 
אילן התמודד מול יורם כהן על ראשות השב"כ במרץ 2011, ובניגוד להערכות לא נבחר לראשות הארגון, למרות המלצתו של יובל דיסקין.
 
יצחק אילן נשוי ואב לשלושה.
 
מקור: אתר ויקיפדיה  
 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...