כריתת ברית ערים תאומות-დაძმობილებული ქალაქები
ערים תאומות הוא התקשרות שבמסגרתה ערים ממקומות מרוחקים זה מזה, הן גאוגרפית והן פוליטית, מזווגות זו לזו, תוך מתן דגש על אימוץ קשרים תרבותיים ואנושיים אחרים. ערים תאומות בדרך כלל (אם כי לא תמיד) חולקות מאפיינים דמוגרפיים דומים. בפועל, הסכמי ערים תאומות מובילים בדרך כלל לחילופי סטודנטים כמו גם שיתופי פעולה תרבותיים וכלכליים.
 
 
בישראל, תופעת הערים התאומות נרחבת. ערים רבות משקיעות מאמצים רבים במציאת וטיפוח קשרים תרבותיים ואף מסחריים עם כמה שיותר ערים בעולם.
במהלך השנים מספר גופים "יצרו" ברית ערים תאומות עם ערים בגאורגיה...
ראשון לציון - אחמטה 2022 - ახმეტა - რიშონ ლეციონ
נתניה - בתומי - 2018 
קרית-ים - פוטי - კირიათ-იამ - ფოთი - 2015
אשדוד - באטומי - 2012 - აშდოდ - ბათუმი
קרית-ביאליק - זסטפוני - 2007 - კირიათ-ბიალიკ - ზესტაფონი
לוד - סמטרדיה - 2005 - ლოდ - სამტრედია
לוד - גורי - 1997 - ლოდ - გორი

ברית ערים תאומות בין ראשל"צ לעיר אחמטה שבגאורגיה 5/2022 ביוזמת  "בית ישראל" .


 
 
ברית ערים תאומות נחתמה בין נתניה לעיר בתומי שגאורגיה - 2018
22.05.2018 במסגרת הפעילות העירונית לעידוד קשרי החוץ חתמה עיריית נתניה על ברית ערים תאומות עם העיר בתומי שבגאורגיה
 
ברית ערים תאומות נחתמה בין קריית ים לעיר פוטי שגאורגיה - 2015
 
במוצאי יום העצמאות נחתם, הודות למאמציו והתגייסותם של חבר מועצת העיר עו"ד מורדי פיזיצקי וכוריאוגרף, במאי, איש מקצוע ואמן שותא צפניאשוילי. הסכם ברית ערים תאומות בין קריית ים לעיר פוטי שבגאורגיה. העיר פוטי שוכנת על חוף הים השחור והיקף אוכלוסייתה דומה לזה של קריית ים.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בראש המשלחת מהעיר התאומה עמדו ראש העיר, יירקלי קרקוליה יושב ראש הפרלמנט המקומי וכן נציגים נוספים מהרשות. חברי המשלחת סיירו בקריית ים נפגשו עם בעלי תפקידים שונים וכן השתתפו בכל טקסי יום העצמאות והזכרון שהתקיימו בעיר במהלך השבוע.
 
 
נציגי העיר פוטי ובמיוחד ראש העיר הביעו את התרשמותם העמוקה מקריית ים והעריכו כי צפוי להיות שיתוף פעולה מוצלח ביותר בין שתי הקהילות.
 
 
בערב הפרדה המיוחד שנערך מהמשלחת הופיעו חניכי הקונסרבטוריון העירוני בניהולו של רן נחום והדרכתו של לאוניד קופרמן אשר הדהימו את האורחים בנגינתם וגם חניכי הסטודיו למחול "צעד וחצי" בהדרכתה של אירה חייקין.
 
 
ראש העיר דוד אבן צור אמר בטקס החתימה כי הוא מתחייב לעשות הכל כדי להעמיק את הקשרים עם העיר התאומה וכך הבטיח גם ראש העיר האורח.
 
 
השניים חתמו על אמנה המבטיחה לחזק קשרים בתחומים התרבות האומנות והתיירות וכן לעודד יוזמות עסקיות הדדיות בין שתי הערים.
 
 
בחודש הבא אנחנו עתידים נציגים של קריית ים לחתום על ברית ערים תאומות גם עם העיר סיגט שברומניה ולהרחיב בכך את מעגל הקשרים הבינלאומיים של הקריה.
 
 
ברית ערים תאומות בין אשדוד לעיר באטומי שגאורגיה - 2012 
 
בשנת 2012 נחתם הסכם ברית ערים תאומות בין אשדוד לעיר באטומי שבגאורגיה. באטומי, העיר השלישית בגודלה בגאורגיה, חתמה על אמנה לכינון יחסים ידידותיים עם אשדוד.
 
משלחת רשמית מהעיר באטומי, עיר התיירות השוכנת על חופו של הים השחור ונמנית על עריה הגדולות של גאורגיה, הגיעה לאשדוד לחתימה על ברית ערים תאומות.
 
 
תחילת ביקורה של המשלחת, בראשותו של ראש העירייה רוברט שחיידזה, הייתה קבלת פנים בלשכתו של ראש עיריית אשדוד ד''ר יחיאל לסרי. ראשי המשלחת החליפו כמה מילות ברכה, נתנו סקירה כללית אודות הערים, התכבדו בכיבוד קל ושוחחו על שיתופי פעולה אפשריים.
 
 
משלחת באטומי כללה, כאמור, את ראש העירייה, יו''ר מועצת באטומי, מנהל מרכז התרבות והאומנות של באטומי, יו''ר הקהילה היהודית ומנהלת מערך הדוברות ויחסי הציבור של עיריית באטומי. אל המשלחת התלווה גם שגרירה החדש של גאורגיה בישראל. המארחים: ראש העירייה, חבר מועצת העיר משה בוטראשוילי, מנהלת קשרי החוץ אריאלה רוזנטל, נציגי לשכת ראש העיר ונבחרי העדה הגאורגית באשדוד.
 
 
לקראת החתימה על האמנה, התכנסו כולם למפגש היסטורי באולם מועצת העיר, במעמד מנהיגי ונכבדי העדה הגיאורגית באשדוד, נבחרי העיר, חברי המשלחת האורחת וקהל משתתפים גדול. כאן נכונה לאורחים הפתעה נעימה בתכנית אומנותית שהמחישה להם עד כמה הם נותרו קרוב לביתם בגיאורגיה: לצלילי השפה, לקולות הניגון, לתנועת המחול ולתרבות העתיקה הממשיכה להשתמר בקרב הקהילה הגיאורגית באשדוד, הנחשבת לקהילה הגדולה בעולם מחוץ לגבולות גיאורגיה.
 
 
משה בוטראשוילי, חבר מועצת העיר ומנהיג הקהילה הגיאורגית באשדוד, היה ראשון הנואמים. הוא הודה לראש העירייה על תמיכתו בקהילה ונכונותו לסייע בשימור התרבות הגיאורגית, בירך על כינון היחסים ועמד על האפשרויות הגלומות בשיתופי הפעולה האפשריים בין שתי הערים, כמו גם בין שתי המדינות – גיאורגיה וישראל.
 
 
ראש עיריית באטומי רוברט שחיידזה ציין את טקס החתימה על האמנה כ''יום מיוחד וחגיגי, בשל הקשר ששתי הערים רוקמות ביניהן'' ועמד על הקווים הדומים בין שתי הערים תוך שימת דגש שגם באטומי קולטת הגירה ויש בה לא מעט קהילות ממקומות שונים בעולם. הוא הביע תקווה כי שיתופי הפעולה תהיינה בכל התחומים, תוך הפריה הדדית מתמדת.
 
 
לאחר התוכנית האומנותית ונשיאת הברכות, חתמו הצדדים על האמנה המסדירה את יחסי הידידות בין השתיים. בשם העיר אשדוד חתם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ובשם באטומי חתם ראש העיר הגאורגי רוברט שחיידזה.
 
 
  
2012
 
 
ברית ערים תאומות בין קריית-ביאליק לעיר זסטפוני שגאורגיה - 2007
 
בשנת 2007 נחתם הסכם ברית ערים תאומות בין קרית-ביאליק לעיר זסטפוני שבגאורגיה
 
זֵסטָפּוֹנִי עיר תעשייתית בנפת זסטפוני, במחוז אימרתי שבגאורגיה, המשמשת כמרכז המנהלתי של הנפה. עד שנת 1921 נקראה קווירילה. אוכלוסייתה מונה 76,208‏. הוכרזה לעיר בשנת 1926. בעבר הייתה זסטפוני מרכז של המחוז ההיסטורי מַרגווֵתִי בתוך מחוז אימרתי ההיסטורי.
 
בחודש יולי 2007 נחתמה ברית ערים תאומות בין קרית ביאליק לעיר זסטפוני שבגאורגיה. מאחורי קשר זה עמד יו"ר מחלקת עליה וקליטה בקרית ביאליק, מר שותא צפניאשוילי שעלה מגאורגיה לישראל והביא את התרבות המיוחדת בשירה, ריקודים ומשחק לקרית ביאליק.
 
 
 
 בטקס מרשים נחתם הסכם ברית ערים תאומות בין לוד לעיר סמטרדיה שגאורגיה - 2005 
רפי קריכלי, סגן ראש העיר שעמד בראש המשלחת: ההסכם פותח פתח של הזדמנויות תרבותיות, חינוכיות וכלכליות בין שתי הערים
 
 
 בתמונה: בבית שגריר ישראל בגרוזיה שבתאי צור (במרכז התמונה), יחד עם רפי קריכלי-סגן ראש העיר,
ד"ר דוד בטש (מימין) ורעיותיהם
 
 
 
רפי קריכלי, סגן ראש העיר, שב בשבוע שעבר מגרוזיה, לאחר שייצג את עיריית לוד בטקס חתימה על ברית ערים תאומות, בין לוד לסמטרדיה. קריכלי עמד בראש משלחת שמנתה עשרה מתושבי העיר, כולם בני העדה הגרוזינית ומתחומי עיסוק שונים, רופאים, מחנכים, יזמים ובעלי עסקים.
 
 
ברית הערים בין לוד לסמטרדיה, נרקמה לאחר חילופי מכתבים בין ראש העיר בני רגב לבין ראש עיריית סמטרדיה - סוסו אקובדזה. מועצת העיר לוד אישרה לפני כחודשיים את החתימה על ברית הערים ואישרה הוצאת משלחת עירונית שבראשה כאמור סגן ראש העיר רפי קריכלי, כאשר העירייה לא תשא בכל עלות כתוצאה מהביקור, כל הוצאות האירוח יחולו על העיר המארחת, למעט הוצאות הטיסה שיחולו על חברי המשלחת באופן פרטי, לרבות סגן ראש העיר רפי קריכלי.
 
 
סמטרדיה, עיר תיירות המונה כ-50,000 תושבים, נמצאת על צומת רכבות מרכזי המפגיש בין מזרח למערב גרוזיה. כעיר עם נמל תעופה, מגיעים אליה תיירים רבים, בין היתר מישראל, זאת בשל קרבתה לעיר קולשי שבה מרוכזת מרביתה של יהדות גרוזיה.
 
 
בטקס המרכזי לציון החתימה על הסכם ברית ערים תאומות, השתתפו כל בכירי עיריית סמטרדיה ובראשם ראש העיר סוסו אקובדזה, חברי הנהלת העירייה, אנשי עסקים, אנשי חינוך ותרבות ונציגי תקשורת שהעניקו סיקור מלא הן בעיתונות והן בטלויזיה המקומית. לצד חברי המשלחת מלוד, עמד לאורך כל הביקור, שגריר ישראל בגרוזיה שבתאי צור שהעניק ללודאים את כל תשומת הלב באופן הראוי והמכובד ביותר, כפי שציין רפי קריכלי.
 
בנאומו בטקס החתימה, סקר קריכלי בהרחבה על לוד ועל הקהילה הגרוזינית הענפה והברוכה המתגוררת בעיר, וכן הזמין את ראש העירייה ונציגי סמטרדיה לביקור גומלין בלוד לא לפני שהעניק בהוקרה את מפתח העיר. נאומו של קריכלי, בשפה הגרוזינית, זיכה אותו במחיאות כפיים סוערות. בתום הטקס, החליפו חברי המשלחות תשורות, דגלונים וסמלים של שתי הערים.
 
 
במגילת הקלף עליה חתמו נציגי שתי הערים - בשם ראש העיר בני רגב חתם רפי קריכלי מצד אחד לצד חתימתו של ראש עיריית סמטרדיה, הודגש כי יפעלו להידוק יחסי הידידות תוך פעילות משותפת בתחום התרבות, החינוך, הספורט, העסקים והתיירות בין שתי הערים.
 
 
המשלחת ששהתה בגרוזיה במשך שבוע ימים, נהנתה מאירוח ברמה הגבוהה ביותר, כאשר המארחים לא חסכו כל מאמץ כדי להנעים את שהותם של חברי המשלחת מלוד ואף הקצו לטובתם מאבטחים צמודים. בהמשך, ביקרו בבתי כנסת של הקהילה היהודית, בבתי עלמין ובאתרים נוספים. רפי קריכלי ניצל את ההזדמנות וביקר בלגודחי - עיר הולדתו ובכפר צ'יטלגורי. "זו היתה חוויה שהחזירה אותי לשורשים" אמר קריכלי, "אני משוכנע שהסכם ברית הערים בין לוד לסמטרדיה פותח פתח של הזדמנויות תרבותיות, חינוכיות וכלכליות בין שתי הערים". קריכלי מסר את תודתו למארחים ובמיוחד לשגריר ישראל בגרוזיה, שבתאי צור שליווה את חברי המשלחת בביקורם בגרוזיה ואף אירחם בביתו יחד עם רעייתו.
 
 
ראש העיר בני רגב שקיבל לידיו את הסכם הערים התאומות, ברך את רפי קריכלי ואת כל חברי המשלחת על שייצגו את העיר לוד באופן הראוי והמכובד ביותר.
 
ברית ערים תאומות בין לוד לעיר גורי שגאורגיה - 1997 
בשנת 1997 נחתם הסכם ברית ערים תאומות בין עיר לוד ועיר גורי שבגאורגיה.
 
 
ההסכם נחתם בהשתתפות ראש העיר לוד מקסים לוי, נציגים חברי מועצת העיר לוד פנחס מיכאלי פנחס אלישע ורפי קריכלי, עם ראש העיר גורי ומושל גאורגיה.
   
 
1997
בתמונה: ראש עירית לוד, מקסים לוי, חברי מועצת העיר לוד פנחס מיכאלי פנחס אלישע ורפי קריכלי
 
1997
בתמונה: ראש עירית לוד, מקסים לוי, חברי מועצת העיר לוד פנחס מיכאלי פנחס אלישע ורפי קריכלי
 
1997

1997

1997
 
  
 
 
המידע על כריתת ברית ערים תאומות הינו חלקית ...
 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...