אברהם נניקשווילי: "סך הנכסים שלי עומד על 80-70 מיליון דולר"

לידי "כלכליסט" הגיעו תמלילי חקירתו של נניקשווילי במסגרת חקירתו בפרשת השחיתות בנמל אשדוד - פרשה שבה הוחלט לסגור את התיק נגדו. התמלילים מספקים הצצה מרתקת לחייו, רכושו ועסקיו של אחד מאנשי העסקים המסתוריים בישראל
 
אברהם ננקשווילי הוא אחד מאנשי העסקים המסתוריים בישראל. הוא מוכר כמי שחולק את עסקיו בארץ ובחו"ל, בעל נכסים רבים ואחזקות בחברות ציבוריות ופרטיות שונות, אך לרוב שמו מוזכר רק כששותפו הצמוד ג'קי בן זקן עולה לכותרות. בחודש מאי השנה זומן נניקשווילי למשרדי היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלוד במסגרת חקירת פרשת השחיתות בנמל אשדוד - פרשה שבה הוחלט לסגור את התיק נגדו.
 
תמלילי חקירתו שהגיעו לידי "כלכליסט" מספקים הצצה מרתקת לחייו: רכושו, עסקיו, היחסים עם בן זקן ומעורבותו המינימלית במתרחש בחברות שלו. ועדיין, את עסקיו בחו"ל, ברוסיה ובגאורגיה, הוא הקפיד להשאיר תחת מעטה מסתורין במהלך החקירה. עסקים שלטענתו הוא מפיק מהם את מירב הכנסותיו".
 
ננקשווילי הגיע למשרדי היאל"כ ב-27 במאי. הוא נחקר באזהרה בחשד למתן שוחד, קבלת דבר במרמה ועבירות על חוק הלבנת הון. החוקרים חשדו שהוא פעל ביחד עם בן זקן, שותפו לשליטה בחברת קידוחי הגז והנפט הציבורית שמן, על מנת שהיא תשכור בנמל שטחי אחסון ותחזוקה לציוד קידוח מחברה פרטית בתעריפים גבוהים מהמקובל. בתמורה, כך חשדו החוקרים, החברה הפרטית (דנה לוגיסטיקה) העבירה מיליון שקל לחברת NA ספורט שבבעלותו ובבעלות בן זקן. כלומר כטובת הנאה בתמורה לחוזה השמן. אלא שהכסף, כך התברר בחקירה, עבר בהמשך לקבוצת הכדורגל מ.ס אשדוד במסגרת הסכם חסות עם דנה.
 
"עיקר ההכנסה - מחו"ל"
 
"אני מרוויח את עיקר ההכנסה מעסקים שיש לי בחו"ל", סיפר נניקשווילי לחוקר. "בארץ גם כן יש לי עסקים, אבל זה בעיקר השקעות ואני לא מקבל משכורת. אני מושקע בחברות ובשותפויות וקרקעות, אבל אין כרגע רווחים. לפחות לא רווחים משמעותיים. רק מניות. יש לי הרבה קרקעות וחברות בשותפות עם ג'קי בן זקן שעדיין לא נותנות תשואה, אבל בעזרת השם ירוויחו (לפירוט הנכסים של נניקשווילי כפי שהעיד עליהם בחקירתו ראו רשימה מצורפת, בתחתית הכתבה). אני לא מנהל אני משקיע פיננסי. אין לי say בחברות האלה".
 
החקירה בפרשת נמל אשדוד הניבה בינתיים המלצה של המשטרה להעמיד לדין את יו"ר ועד עובדי הנמל לשעבר, אלון חסן, בעלי חברת דנה לוגיסטיקה, אורי בלטר ואחיו אורי, וכן דודו של חסן דוד, בגין עבירות מרמה, סחיטה באיומים והלבנת הון. כן המליצה המשטרה להעמיד לדין את מנכ"ל הנמל לשעבר, שוקי סגיס, בעבירות של מרמה והפרת אמונים.
 
על פי המשטרה, האחים בלטר ודוד חסן ששימש כסמנכ"ל תפעול בדנה, סחטו באיומים חברות כגון כיל ונשר כדי שיעברו לעבוד עם דנה ולא עם חברה מתחרה בשם אמקו ים. אלון חסן, כך החשד, קיבל טובות הנאה מבעלי החברה בלטר, בתמורה לעזרתו. הארבעה צפויים להיות מזומנים בקרוב לשימוע בטרם הגשת כתב אישום.
 
הרמת מסך: הנכסים של אברהם נניקשווילי (על פי תמלילי החקירה)
23% בחברת הנדל"ן המניב הציבורית מנופים פיננסים
9% בחברת חיפושי הגז והנפט הציבורית שמן
80% בחברת טריפל M המקימה את תחנת הכוח בבאר טוביה
48% בחברת מנור המחזיקה קרקע בדרום אשדוד
32% בחברת בר גיל שמחזיקה את הקניון באילת
50% בשותפות עם בן זקן בחברת סגול המחזיקה קרקע באשדוד
חברת גנדר המחזיקה בקרקע למלון ליד מרינה אשדוד
חברת סטאר בר שמחזיקה במכון כושר
חברת לני נכסים (עם אחיו יעקב) שמחזיקה מרתף בחוף הקשתות באשדוד
שתי מכוניות BMW
ג'יפ מרצדס
מגזין שבועי באשדוד
 
מקור: אתר כלכליסט מאת זוהר שחר לוי ותומר גנון
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...