פסל הנרי בצלאל צפיר - פרופיל אישי
 
בחודש מאי השנה הוצבו ליד מגדלי עזריאלי שבתל-אביב, שורה של פסלי ברונזה מעשה ידיו של הפסל הנרי בצלאל צפיר. צפיר, שנמנה על בני העדה, נשכר בתחילה על מנת לייעץ לפרויקט. איכויותיו הביאו לכך שבסופו של דבר הוא זה שנבחר ליצור את יצירות האמנות הללו שמפארות את מתחם הכניסה למגדלי עזריאלי. שבעת הפסלים הנטורליסטיים מבטאים דמויות מחיי המדינה המייצגות את הישראלי על ציר הזמן מאז הקמת המדינה ועד לימנו אלו. גובהם של הפסלים עומד על 2.5 מטרים כל אחד והם מייצגים שבעה אבות טיפוס ישראליים קלאסיים, החל מהחלוץ שהפריח את השממה לפני קום המדינה וכלה בהייטקיסט שנמנה על האליטה התעסוקתית בישראל של היום.
 
צפיר צפוי להציג בקרוב תערוכת יחיד במוזיאון ישראל בירושלים. מונומנטים נוספים שלו ניתן למצוא בברלין, לוס-אנג'לס, מוסקווה, קייב, מיאמי, לונדון וסאצ'י.
 
בתמונה: פסל הנרי בצלאל צפיר ומעשה ידיו פסלי ברונזה
 
 
הנרי בצלאל צפיר, 50, יליד גאורגיה , נחשב לאחד הפסלים העולים והמבטיחים בסצנת האומנות הישראלית החדשה. פסלי הברונזה הייחודיים של הנרי בצלאל נעשים ברוח הזמן מתוך חיפוש מתמיד אחר אמת פנימית ובניתוק מהזמן והמקום. פסלים בגדלים שונים בטכניקות מגוונות וסגנונות הנעים בין הנטורליסטי לאבסטרקט ומכילים עולם ומלואו. כישרונו יוצא הדופן ופסליו הייחודיים המוצבים בישראל וברחבי העולם משתלבים בסצנה של האמנות העכשווית.
 
הנרי, נשוי +3 , חי ויוצר ביפו ומקבל השראתו מהתרבויות העתיקות של מצרים, יוון ומהטבע.
 
הנרי גילה חוש אסטטי ומשיכה לאמנות מגיל צעיר וקיבל תמיכה ועידוד מהוריו למרות שרצו שילמד רפואה. את השכלתו האמנותית רכש בצלאל באקדמיה של סנט פטרסבורג בשנים 1980-81, בבית הספר לאמנות בעיר ריגה, 1982-84 ובשנת 1991השיג תואר באקדמיה לפיסול בטביליסי שם למד בין השנים 1984-1989. בצלאל הוא חבר במרכז הבינלאומי לפיסול ISC, חבר באגודת האמנים הפלסטיים, חבר באגודת אמני IPAA והשתתף בתערוכות יחיד מרובות בארץ ובעולם. ארבעה מפסליו מוצגים במלון דויד אינטר קונטיננטל בת''א ותערוכה של עבודותיו מוצגת בגלריה בכרמל שבקליפורניה. פסלי חוצות גדולי ממדים מברונזה של בצלאל מוצבים כיום בערים שונות בישראל וברחבי העולם.
 
להנרי, מגלה ד''ר דליה הקר אוריון, תפישת עולם פילוסופית המאחדת את הניגודים ושואפת להוריד את השמיים לאדמה. בעבודותיו קיימת הרמוניה הנוצרת על ידי שילוב של ניגודים, חיפוש אחר הפשטות, הזרימה של הטבע, מציאת היופי וצמיחתו ממקומות בלתי צפויים. איחוד עולמות עליונים ותחתונים, נוכחים בפסליו ומביעים את תפישת עולמו. היופי הנוכח בפסליו של בצלאל צומח מתוך טקסטורות מפותלות ומקופלות ללא ציות לחוקים אלא זרימה תוך כדי יצירה בחיפוש של הנרי אחר שלמות, טוהר, הרמוניה ונצחיות. ההקפדה על איכויות אמנותיות הכוללות קומפוזיציה, מרקמים, צבע, תנועה ואלמנטים קוויים הופכים את ההתבוננות בפסליו של בצלאל לחוויה אסטטית לעין ולנפש כאחד ומעוררת מוסיקה פנימית.
 
 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...