ביקור משלחת יהודי גאורגיה בתביליסי

ראשי >בקהילה>ביקור משלחת יהודי גאורגיה בתביליסי
ביקור משלחת יהודי גאורגיה בתביליסי
משלחת יהודי גאורגיה לתביליסי - מטעם הקונגרס העולמי ליהודי גאורגיה – מסכמת ביקור מוצלח והסטורי לכבוד חגיגות 2,600 שנות ידידות בין העם היהודי לגאורגי.
 
ביוזמתה של ממשלת גאורגיה, ובהזמנתו של ראש ממשלת גאורגיה מר אירקלי גריבשוילי, בשיתוף עם הקונגרס העולמי של יהודי גאורגיה, בראשותו של נשיא הקונגרס גבריאל מירילשוילי, הגיעה משלחת של כמאתיים נציגים מבני העדה מן הארץ והתפוצות לביקור בן שלושה ימים, גדוש אירועים וטקסים, לתביליסי בירת גאורגיה (20-22/10/14). למשלחת היו שותפים חברי כנסת ברשאות שרת העליה והקליטה, סופה לנדבר, רבנים, אקדמאים, אנשי עסקים ופעילים מן הקהילה..
 
 
 
בשנה זו מציינת ממשלת גאורגיה, בשיתוף פעולה עם הקונגרס, 2,600 שנות ידידות בין העמים. החל מימי גלות בבל (586 לפני הספירה) אז התיישבו ראשוני היהודים בגאורגיה, ועד לימינו אלה בהם זכו מרבית בני העדה לשוב לארץ אבותיהם.
 
ברית הסטורית בלתי כתובה זו קבלה משנה תוקף בתקופה האחרונה: הסכמים לשיתוף פעולה אסטרטגי נחתמו בין הממשלות בקיץ האחרון. וממשלת גאורגיה נרתמה להנצחת ותחזוקת המקומות הקדושים ליהודים ברחבי גאורגיה, תוך שיתוף פעולה עם הקונגרס.
 
שנה סמלית זו צויינה בשורה של אירועים: היא נפתחה במפגש משותף של משלחת בראשותו של נשיא הקונגרס מר גבריאל מירילשוילי, עם ראש ממשלת גאורגיה מר אירקלי גריבשוילי ופמלייתו בירושלים. ונמשכה באירועים וכנסים נוספים, ועוד רבים המתוכננים להמשך השנה. אחד הבולטים שבהם היה 'יום יהדות גאורגיה' המסורתי שהתקיים באשדוד, שעמד בשנה זו בסימן חגיגות הידידות.
 
הביקור הנוכחי של המשלחת היה ביוזמתה של ממשלת גאורגיה, שלא חסכה מאמץ ורצון טוב והפיקה אירוע מרשים ומוקפד עד לפרטיו, תוך גילוי אהדה יוצאת דופן לעם היהודי ולמדינת ישראל. דגלי גאורגיה וישראל קידמו את פני הבאים לרחובות תביליסי, ושלטי חוצות ענקיים הכריזו על חגיגות יובל 26 המאות.
 
מוקד הביקור היה בפתיחתו המחודשת של המוזיאון היהודי ההסטורי בתביליסי, על שמו של הרב דוד באזוב. המוזיאון היהודי נסגר בתקופה הסובייטית, והוא שופץ מהמסד ועד הטפחות ונפתח מחדש ביוזמתו של ראש הממשלה הקודם, הפילנתרופ מר בידזינה איבנשוילי.
 
 
 בפתיחה המחודשת של המוזיאון היהודי ההסטורי בתביליסי
 
 
20-11-2014
 בתמונה: משנה לראש עיריית אשדוד, משה בוטרשוילי, שותה ציצואשוילי, ראש ממשלת גאורגיה, אירקלי גריבאשוילי,
 יו"ר רבני אירופה, פינחס גולדשמיט, נשיא הקונגרס העולמי של יהודי גאורגיה, גבריאל מירילשוילי
וראש ממשלת גאורגיה לשעבר, בידזינה יונאישוילי
 
 
 
לאחר מכן, עברו הנוכחים לקונסרבטריום על שמו של ואנו סאריג'שוילי, שם הוצג הספר 'עוטה עור הנמר' יצירת המופת הגיאורגית שחיבר שותא רוסתוילי בתרגומו של בוריס גפונוב, בהוצאה מיוחדת בת 1,000 עותקים לכבוד חגיגות היובל.
 
לאחר הצגת הספר, התקיים באולם המרכזי קונצרט של מוסיקה קלאסית, בהשתתפות התזמורת הסימפונית של גאורגיה, הפסנתרנית אליסו וירסאלדזה והמנצח הישראלי אריאל צוקרמן. בקונצרט נוגנו מיצירותיהם של בטהובן, פרנץ ליסט, והמלחין בן ימינו יוסף ברדנשוילי.
 

20-11-2014

20-11-2014

20-11-2014

20-11-2014

20-11-2014
שר התרבות של גאורגיה, מיכאל גיורגדזה ונתלה שי
20-11-2014

20-11-2014
תזמורת הסימפונית גאורגית מעיר תלאבי בניצוחו של מנצח ישראלי אריאל צוקרמן 

20-11-2014

20-11-2014
מנצח אריאל צוקרמן

20-11-2014
 יומו השני של הביקור היה אף הוא גדוש אירועים: במלון מריוט במרכז העיר התקיים מפגש של אנשי עסקים ישראליים ומקומיים, לקידום שיתופי פעולה עסקיים. ובמקביל, בתיאטרון ע"ש רוסתוילי, הוקרן חלקו הראשון של סרט דוקמונטרי בשם '26 מאות של ידידות' והוצגה תערוכת ספרים שיצאה לכבוד החגיגות. חלק מן המשתתפים המשיכו למוזיאון היהודי לכנס האקדמי 'תביליסי-ירושלים'.
 
לאחר מכן, עברו חברי המשלחת להיכל הספורט שבעיר, שם התקיימו משחקי הגביע העולמי של מכבי בקראטה, שעמדו אף הם בסימן יובל הידידות, ונפתחו בביצוע מרגש של המנון מדינת ישראל, 'התקוה'. ראוי לציין שנערינו הצעירים חזרו בסיום התחרויות עם גביע של המקום הראשון הקבוצתי.
 
בסיומו של הערב, התקיימה הופעה מוסיקלית באולם המרכזי של התיאטרון ע"ש רוסתוילי, בנוכחותו של ראש הממשלה הגאורגי וקודמו בתפקיד. על הבמה הופיעו בזה אחר זה אומנים מהשדרה המרכזית של האומנים הגאורגים, בביצועים מיוחדים לשירים מקומיים ועבריים. ביצוע מרטיט היה לשירה של נעמי שמר 'ירושלים של זהב', הקהל כולו הצטרף גם לשירת 'סוליקו' הגאורגית. את ההופעה הפיק בצורה מרשימה ג'מאל ספיאשוילי. הערב המיוחד הסתיים בארוחה רשמית בהשתתפות ראש ממשלת גאורגיה ופמלייתו במסעדת פוניקוליור המשקיפה על נופי תביליסי.
 
  
 הופעה מוסיקלית באולם המרכזי של התיאטרון ע"ש רוסתוילי
 
 
נשיא הקונגרס העולמי, גבריאל מירילשוילי, ראש ממשלת גאורגיה, אירקלי גריבאשוילי
וראש פרלמנט הגאורגיה דוד אוסופאשוילי
 
 
 ארוחה רשמית בהשתתפות ראש ממשלת גאורגיה ופמלייתו במסעדת פוניקוליור
 
היום השלישי לביקור המשלחת כלל ביקור בבית הכנסת היהודי המרכזי בתביליסי ובמוזיאון הלאומי הגאורגי בעיר, נמשך בסיור בעיר העתיקה מצחתה, בירתה הקדומה של גאורגיה, והסתיים בביקור במעונו של הפטריארך של גאורגיה איליה השני, שנפרד מחברי המשלחת.
 
במקביל, במסגרת האירועים לציון 2600 שנות ידידות בין העם היהודי והגאורגי התקיים כינס רבנים.
הכינוס של הוועדה המתמדת של רבני אירופה התקיים על רקע יוזמות החקיקה נגד השחיטה וברית המילה ועליה מדאיגה במקרי האנטישמיות, רבני אירופה דנו בדרכי המאבק באנטישמיות. במהלך הכינוס נועדה משלחת הועידה עם ראש ממשלת גאורגיה, אירקלי גריבשווילי שהבטיח כי ממשלתו תמשיך ביחס החם ליהודים ולישראל.
   
כל חברי המשלחת ציינו את הביקור כמוצלח והסטורי, והתייחסו בדבריהם לאחווה ההסטורית בין העם היהודי לגאורגי כתופעה יוצאת דופן בתולדות העמים, תוך תקוה להמשך הידידות וחיזוק מערכת היחסים בין העמים והמדינות.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 עוד תמונות ניתן לראות בפייסבוק :
 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...