הקבינט אישר: הסכם הפסקת אש מול חמאס
 
תוך 48 שעות יגיעו בזמן הזה משלחות של שני הצדדים למצרים, למשא ומתן בחדרים נפרדים עם תיווך בניהן. מנגד, בימין מותחים ביקורת על ההסכם שהתגבש ומעוניינים בהמשך הלחימה
הסוף למבצע צוק איתן: הקבינט המדיני-ביטחוני אישר הבוקר (ג') את ההצעה המצרית להסכם הפסקת אש מול חמאס. אמש פורסם כי מצרים הציעה הפסקת אש בעימות בין ישראל לחמאס, שתחל בשעה 9 בבוקר. דקות ספורות לפני השעה המיועדת ירו הפלסטינים רקטות לעבר אשקלון, זיקים ויד מרדכי.
 
 
 
בהודעה רשמית של משרד החוץ המצרי נאמר כי הפסקת האש כוללת שני שלבים - הראשון הוא הפסקה מיידית של האש מתשע בבוקר והשני הוא פירוט ההסכמות להמשך.
 
על פי המצרים, חייבות להיפסק כל הפעולות העויינות מצד ישראל כולל הפעילות באוויר, בים וביבשה. במקביל, הפלגים הפלסטינים בעזה יפסיקו לנהל פעילות עויינת כולל זו המתנהלת מתחת לאדמה וכולל הפסקת ירי רקטות מכל סוג שהוא. בהמשך ידונו הצדדים בצעדים נוספים וצריכה להיות פתיחה של מעברי הגבול למעבר של אנשים וסחורות.
 
שני הצדדים צריכים תוך פרק הזמן הזה להסכים ליוזמה. הצדדים יתחייבו שלא לפעול באף צורה בזמן הזה. בהמשך, תוך 48 שעות יגיעו בזמן הזה משלחות של שני הצדדים למצרים, למשא ומתן בחדרים נפרדים עם תיווך בניהן.
 
גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס הבהירו כי אינם מודעים להסכם רגיעה. "בנוגע ליוזמת הפסקת האש כביכול עם האוייב הציוני, אף גורם רשמי או לא רשמי לא דיבר איתנו על היוזמה", נמסר בהודעה מטעם הזרוע הצבאית.
 
"היוזמה הזו, מבחינתנו היא יוזמת כניעה. אנו בגדודי אל-קסאם שוללים אותה ומבחינתנו היא לא שווה את הדיו שאיתו היא כתובה. מבחינתנו, המערכה עם האוייב נמשכת ואנחנו מתכוונים להגדיל את האינטיסיביות של ההתקפות. דם השהידים לא נשפך לשווא".
 
דובר חמאס סאמי אבו זהרי אמר כי הארגון לא קיבל עד עכשיו כל יוזמה רשמית מאף צד. "הקריאה לפירוק החמאס מנשקו לא תזכה לתגובה או דיונים. אנחנו עם תחת כיבוש ולחמאס יש את הזכות המלאה להגן על העם הכבוש".
 
בפלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, העבירו לפעיליהם קריאה להמשיך בלחימה: "אנחנו קוראים לכל הלוחמים שלא להקשיב לשמועות על רגיעה ולהישאר דרוכים. הקרב עדיין נמשך".
 
בכיר החמאס אוסמא חמדאן תיאר את היוזמה המצרית להפסקת האש כ"בדיחה", ובהצהרה שנתן לרשת CNN האמריקאית הוסיף כי מדובר ביחסי ציבור בלבד. "היוזמה המצרית מופנית כלפי אמצעי התקשורת, אין פה יוזמה מדינית".
 
הוא הוסיף, "אנחנו מסרבים למתווה של הפסקת אש לפני דיונים על הסכם רגיעה, באף מלחמה לא הייתה מציאות שמפסיקים קודם לירות ואחר כך מקיימים דיונים. התגובה של ההתנגדות נמשכת עד שנשיג את כל הדרישות של עמנו". בנוגע להפסקת אש חד צדדית מצדה של ישראל אמר אבו זהרי, "כל הפסקת אש ישראלית מצדה לא יכפו על הפשעים הגדולים בעזה".
 
מאז תחילת המבצע ירה ארגון חמאס למעלה מאלף רקטות לעבר שטח ישראל, רובן נפלו בשטחים פתוחים ו-191 רקטות יורטו ע"י מערכת כיפת ברזל. במהלך המבצע הפציץ צה"ל מטרות של חמאס ברצועת עזה, כתוצאה מההפצצות, מדווחים הפלסטינים על 191 הרוגים ו-1,400 פצועים.
 
  
 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...