סיפור הצלחתם של 4 עולים צעירים מגאורגיה
פנטזיה ישראלית: מערבבים ארבעה עולים דתיים מגאורגיה, חינוך אמריקאי, שוק רוסי מבעבע וחיבה לדרקונים ופיראטים ומקבלים את פלריום, ענקית המשחקים האסטרטגיים לרשתות החברתיות, שמתקרבת לשווי של מיליארד דולר.
 
החברה שמתייצבת במקום הראשון בדירוג הסטארט-אפים המבטיחים של "כלכליסט" לשנת 2014, היא עוף מוזר בנוף ההייטק הישראלי. הרחק מהמעגלים החברתיים של הפקולטות המדעיות המובילות, בלי עבר ביחידות הטכנולוגיות של צה"ל ומערכת הביטחון ובלי סבב גיוס והיכרות בקרנות ההון סיכון השולטות בשוק, את ראש הרשימה כובשת חברה שארבעת מייסדיה הם עולים ישנים-חדשים מגיאורגיה, קרובי משפחה חובשי כיפה ששבו מארצות הברית ושעברית אינה שגורה על פיהם.
 
אבל זה ממש לא מפריע להם לשחק אותה. את פלריום (Plarium) הקימו שני צמדי האחים, אבי וגבי שלאל וחיים ואיליה טורפיאשווילי (Ави и Габи Шелаль, Хаим и Илья Турпиашвили) ב-2008. כבר בחודש השני לקיומה הפכה החברה לרווחית, וכיום הם חולשים עם שותפיהם על חברה פרטית ששווייה מוערך בין 600 ל-800 מיליון דולר, עם אפשרות לצמוח עוד השנה לשווי של יותר ממיליארד דולר.
 
 
 למעלה: חיים טורפיאשוילי (מימין) וגבי שלאל. למטה: איליה טורפיאשוילי (מימין) ואבי שלאל.  - צילום: עמית שעל
 
החברה המפתחת משחקי אסטרטגיה לרשתות חברתיות, משייטת כמעט מהרגע הראשון מחוץ לאור הזרקורים הישראליים. בראשית דרכה מומנה על ידי המיליארדר הישראלי-גיאורגי מיכאל מירילשווילי ובנו ויאצ'סלב, המחזיקים כיום ביחד בכ-40% מהחברה. השניים מחזיקים, בין השאר, גם באחת הרשתות החברתיות הגדולות ברוסיה, וי-קונטקטה (VK). כבר בשלב מוקדם בחייה החלה פלריום לחיות מההכנסות שייצרה בעצמה, פחות או יותר, ולא נדרשה למשוך תשומת לב רבה מדי בשוק המקומי.
 
ובכלל נראה שמשיכת תשומת לב היא מושג מגונה בחברה. למרות שבמשחקים המשוכללים של פלריום משחקים מדי חודש מיליוני משתמשים, ולמרות שהמשחקים מזרימים מאות מיליוני דולרים בשנה לקופתה ולקופת פייסבוק, כמו סטודיו מתקדם בסן פרנסיסקו, מטה החברה ממוקם במשרדים אפרוריים בהרצליה פיתוח, בלי שלט או סימן המרמזים שממש כאן יושבת אחת מחברות משחקי האסטרטגיה החברתיים הגדולות בעולם. בשלוש הקומות בבניין הבלתי מזוהה מצוי גם האולפן המרכזי שלה, המאכלס 120 עובדים המגיעים מדי יום לסטודיו כדי לצייר מפלצות, פיראטים, לוחמים עתידניים, מתאבקים ספרטניים ואיים אקזוטיים. בשני אולפנים נוספים באוקראינה עובדים עוד כ־400 עובדים.
 
החברה מציעה שורה של משחקי אסטרטגיה המתרחשים בעולמות מוגדרים, כשהבולטים בהם הם Total Domination, Stormfall ו-Pirates: Tides of Fortune. שלושה מיליון משתמשים ביום, וכ-12 מיליון משתמשים ייחודיים בחודש, משחקים בהם בפייסבוק וברשתות החברתיות הרוסיות, על גבי מחשבים, סמארטפונים וטאבלטים. זאת ההזדמנות המאושרת שלהם לדמיין שהם בעליה של אימפריית משובטים המשתלטת על הפלנטה, מושבת פיראטים בים הקריבי השולחת ספינות קרב למערכות ימיות, או לאונידס, המצביא הכריזמטי של ספרטה שמביא את חבל הארץ שבקצה יוון לעוצמה שטרם נראתה כמוה.
 
כשפלריום הוקמה, מייסדיה כלל לא ייעדו אותה להפוך לענקית של משחקי אסטרטגיה. המייסדים, האחים גבי ואבי שלאל, חזרו לישראל אחרי תקופה ארוכה בארצות הברית שכללה לימודים באוניברסיטת ברנדייס. הם חברו לאחים טורפיאשווילי עם חלום לעשות ברשתות החברתיות הרוסיות – VK, Odnoklassinski ו-ru.Mail – את מה שעשתה זינגה בפייסבוק.
"בנקודה הזו עמדנו בפני בחירה", מספר למוסף "כלכליסט" גבי שלאל. "עמדנו בצומת דרכים שבה היינו צריכים להחליט לאן פנינו: האם להפוך לענקית משחקים במזרח אירופה, או להתרחב לפלטפורמות גלובליות נוספות, ולהגיע לפייסבוק". הם החליטו לצאת בפנייה השנייה, וכך הפכה פלריום לאחת ממפיצות המשחקים הגדולות בפייסבוק, ולשותפה בפועל להכנסות ולתוכניות.
 
ב-2011 החלה פלריום בתרגום משחקיה מרוסית לאנגלית, אבל במקביל החלה להתמקד בז'אנר משחקים חדש: משחקי אסטרטגיה חברתיים בזמן אמת. "אמרנו לעצמנו שאם אנחנו מתמקדים בבניית משחקים איכותיים לפייסבוק, כבר נעשה זאת בז'אנר המשחקים שאהבנו לשחק", אומר שלאל.
 
המשחקים, שהושקו מאוחר יותר תחת המותגים Total Domination ו-Stormfall אמנם מזכירים מאוד משחקים פופולריים קודמים כמו Command and Conquer ו-Age of Empires, אך פלריום מוסיפה לז'אנר שכבה חברתית המאפשרת לתקשר תוך כדי המשחק עם החברים. בשנה האחרונה הלכה צעד נוסף, כשהמשחק הפופולרי ביותר שלה, Total Domination, היה הראשון להגר לפלטפורמות ניידות – סמארטפון וטאבלט.
 
כך שמבחינה פיננסית, פלריום היא תופעה. החברה הפכה לרווחית בחודש השני לפעילותה, עם צמיחה הדרגתית שהביאה אותה השנה לרמת הכנסות שנתית משוערת של מעל 100 מיליון דולר, וברווחיות גבוהה.
 
ככל הנראה, החברה לא מועמדת למכירה. בחברה זוכרים כיצד פלייטיקה הישראלית, למשל, נמכרה לפני כשנתיים תמורת 120 מיליון דולר, ומגלגלת כיום כבר יותר מ-300 מיליון דולר שזורמים לרוכשת, תאגיד ההימורים סיזרס. בחברה גם לא חושבים על הנפקה: חברות המשחקים שהלכו להנפקה לפניה, כמו זינגה וקינג, מלקקות עד היום את הפצעים.
 
ועם זאת, ההצלחה של החברה מביאה אליה גופי השקעה פרטיים עם מזוודות מלאות בכסף. לפי ההערכה, הם יבקשו לרכוש נתח מהחברה לפי שווי שנע בין 600 ל-800 מיליון דולר. אולם ייתכן שזו הערכת חסר: הצלחת החברה להשיק משחקי מובייל עשויה אף להעלות את שוויה לכמיליארד דולר.
 
המשך הכתבה באתר כלכליט - מאת אסף גלעד
 
כתבה ברוסית: IZRUS  
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...