מיכאיל סאאקאשווילי, שהוביל את המהפכה במדינה וכיהן בתפקיד במשך עשר שנים, מספר על היחסים עם ארה"ב, על החשש ממאסר ועל האיום מצד רוסיה.
 
מיכאיל סאאקאשווילי, שכבר הפך לנשיא גאורגיה לשעבר, המשיך לעבוד כהרגלו בשעת לילה מאוחרת עד לימי כהונתו האחרונים. בראיון שהעניק לפני כשבועיים, שהחל בחצות ויכול היה להימשך בלא קושי עד עלות השחר, התפאר סאאקאשווילי בכך שבעשר שנותיו כנשיא עשתה גיאורגיה צעדים של ממש לקראת הפיכתה לדמוקרטיה יציבה. הוא דחה בתקיפות טענות שהשתמש ביד קשה מדי, או היה אחראי לעוולות רודניות, והביע צער על שלא הקדיש יותר משאבים לחינוך ופחות להצטיידות בנשק.
 
סאאקאשווילי, מנהיגה של מהפכת הוורדים השקטה ב-2003 שנבחר לנשיא והפך לחביב המערב, גם טען שבכך שארה"ב אינה מממשת את איומיה להתערב צבאית בסוריה, היא משדרת לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין מסר של חולשה. "רוסיה מפרשת זאת כנסיגה של העוצמה אמריקאית מהאזור כולו", אמר סאאקאשווילי. "לו אמריקה ביצעה כמה פעולות מוגבלות בסוריה, זה היה מאיים באופן מסוים על פוטין; עכשיו הוא כמעט בטוח, או בטוח לחלוטין, שלא משנה מה יעשה - יסגור את צינור הנפט של גיאורגיה, יכבוש את טביליסי, או יגרש את ההנהגה באזרבייג'אן - איש לא יעשה כלום, למעט השמעת הכרזות וגינויים חריפים".
 
לדבריו, מה שגאורגיה שומעת היום מוושינגטון הוא בבחינת "אתם גדולים, יופי של מעבר למשטר דמוקרטי, ההישגים שלכם אדירים, אבל כרגע יש לנו דברים אחרים לטפל בהם; אנחנו לצדכם ונמשיך להיות לצדכם, אבל מה אנחנו יכולים לעשות?".
 
סאקשווילי עלה לשלטון לאחר "מהפכת הוורדים" בארצו. במהפכה לא אלימה זו מחתה האופוזיציה, בתמיכתם של מפגינים רבים, על השחיתות בממשל, ובסופה התפטר הנשיא אדוארד שוורדנדזה. תחת הנהגתו של סקאשווילי צומצמה השחיתות ורוסנו מלחמות האזרחים. בתקופתו, חוזק הקשר בין ישראל לגאורגיה, ויועצים צבאיים ישראלים רבים סייעו לבניית הצבא הגאורגי.
 
סאקשווילי הדגיש את מחויבותו להחלת השלטון הגאורגי במחוזות הבדלניים אבחזיה ודרום אוסטיה שהשיגו אוטונומיה עם השפעה רוסית. באוגוסט 2008, במהלך פתיחת אולימפיאדת בייג'ינג פלשו כוחות גאורגיים לדרום אוסטיה ובתגובה פלש צבא רוסיה לדרום אוסטיה ותקף יעדים בגאורגיה. סאקשווילי ביקש מהמערב להתערב לטובת גאורגיה.
 
ב-4 בינואר 2004 זכה מיכאיל סאקשווילי בבחירות לנשיאות גאורגיה עם יותר מ-96% מקולות הבוחרים ובכך היה לנשיא הצעיר ביותר באירופה.
 
 
מקור הכתבה: אתר הארץ 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...