יצחק מירילשוילי - פרופיל אישי
מיליארדר ישראלי ממוצא גאורגי, שמכונה בחיבה מארק צוקרברג הרוסי

תכירו את יצחק  (ויאצ'יסלב) מירילשווילי (Вячеслав Мирилашвили) בן ה-28.

מיליארדר ישראלי ממוצא גאורגי, שמכונה בחיבה מארק צוקרברג הרוסי, בעקבות הרשת החברתית וי-קונטקטה שהקים יחד עם שותף ברוסיה; רשת שמבוססת על גרסאות מוקדמות של פייסבוק ושרשומים בה כ-150 מיליון גולשים. בישראל הוא מנהל את חברת ההשקעות המשפחתית כיתעים.

 

עסקים: בעל השליטה ברשת החברתית הרוסית וי-קונטקטה. הקים את קרן ההשקעות ויזרע שממוקמת בניו-יורק, ומנהל את חברת ההשקעות המשפחתית כיתעים. מתמודד כיום על השליטה בערוץ הייעודי מורשת.

 

בניו-יורק ממוקמת ויזרע, קרן השקעות שהקים, שהשקיעה לפי הערכות עשרות מיליוני דולרים בחברות היי-טק אמריקאיות-ישראליות, ביניהן ג'ינג'ר סופטוור. אבל שום דבר מכל אלה לא זיכה אותו בפרסום בעיתונות הישראלית, כמו הידיעה מראשית החודש על היותו המתמודד היחיד במכרז שפרסמה מועצת הכבלים והלוויין על הקמת ערוץ מורשת, ערוץ שמיועד לשדר תכנים מסורתיים לציבור הרחב.

 

העיסוק הראשוני בזה נראה זניח, אפילו ברנז'אי מאוד. מה כבר מעניין בערוץ יידישקייט; הנה שוב התקשורת מתעסקת בעצמה. אבל בתקופה שבה עיתונים נמצאים על סף סגירה, וערוצי טלוויזיה נאבקים על עצם קיומם, הקמתו של ערוץ חדש אינה דבר מובן מאליו, בפרט כשבמכרז קודם להפעלת הערוץ זכה לפני חמש שנים איש העסקים שלמה בן-צבי, מו"ל עיתון מקור ראשון ובעל הבית המיועד של מעריב. בן-צבי לא עמד ביעדים שהציבה המועצה, והרישיון ניטל ממנו, כך שהערוץ מעולם לא יצא אל הדרך.

 

המצב כיום בשוק התקשורת אינו עושה את החיים לקלים יותר. מי מבקש כיום להיכנס לשוק שבו הכספים נעלמים בבור בלי תחתית? ומה האינטרס שלו להשקיע בתוכן 18 מיליון שקל בשנה למשך עשור, נוסף על 4 מיליון השקלים שנדרשים כדי לשלבו במערך השידור הדיגיטלי עידן פלוס?

נכון, עבור מירילשווילי מדובר בכסף קטן. הוא מכר 7.5% ממניות וי-קונטקטה ליורי מילנר, מייסד תאגיד האינטרנט הרוסי DST ואחד מבעלי המניות בפייסבוק ובזינגה, תמורת 1.5 מיליארד דולר, כלומר לפי שווי חברה של 20 מיליארד דולר; והוא עדיין מחזיק, יחד עם אביו מיכאל, ביותר מ-60% ממניות החברה. אביו אף מחזיק בבעלות על ערוץ הווידיאו הרוסי, כך שאפשר לומר שהמשפחה התוודעה כבר לתעשיית הטלוויזיה, לפחות לזו הרוסית. ועדיין, מה לו ולזה? נציגיו של מירילשווילי לעניין המכרז מבקשים לצנן את ההתעניינות: "באותה מידה יכולת לשאול למה רון לאודר ויוסי מימן השקיעו בערוץ 10, או למה מוזי ורטהיים ואודי אנג'ל נכנסו לערוץ 2".

 

יצחק (ויאצ'יסלב) מירילשווילי (Вячеслав Мирилашвили), בנו של איש העסקים הגאורגי-יהודי, המיליארדר מיכאיל מירילשווילי, שנכנס באחרונה כשותף בהכשרה אנרגיה,

 

מירילשוילי עשה את הונו בין השאר מהקמת האתר Vkontakte.ru, לאחר תקופה שבה למד באוניברסיטת טאפטס בקיימברידג', הסמוכה להרווארד, בשנים שבהן פייסבוק הוקמה והחלה לצמוח בקמפוסים בעיר. את הרעיון לקח איתו לרוסיה, שם הקים עם פאבל רודוב את רשת הענק שבה רשומים כבר 150 מיליון דוברי רוסית מכל העולם.

 

בהמשך מכר מירילשוילי 7.5% ממניות VK ליורי מילנר, מייסד תאגיד האינטרנט הרוסי DST, אחד מבעלי המניות בפייסבוק וזינגה, תמורת 1.5 מיליארד דולר, כלומר לפי שווי חברה של 20 מיליארד דולר.

 אישי:
יצחק מירילשוילי (Вячеслав Мирилашвили) נולד בסנקט פטרבורג (ללינגרד) ב 1984 . בשנת 1995 , בגיל 11  עלה לישראל ומתגורר בהרצליה פיתוח עם אשתו ועם שני ילדיו.
 
הונו נערך ב 950 מיליון דולר.

הוספת תגובה

6 תגובות לכתבה
6. תגובות 1 ו 2 תאכלו את הלב אבי (משתמש/ת אנונימי/ת) 2018/10/05 10:07
5. כל הכבודדד נאור (משתמש/ת אנונימי/ת) 2018/09/08 23:23
4. עוד ועוד כסף מה יש מכך מאיר (משתמש/ת אנונימי/ת) 2018/05/24 18:44
3. לתגובות החמוצים 1,2: הדוגמטיות שהורגלתם אליה התנפצה. ולהזכר שצעקתם "סתימת פיות"... ל"ת shay (משתמש/ת אנונימי/ת) 2018/05/11 04:26
2. הפנים המכוערות של הקהילה הגואירגית יצחק (משתמש/ת אנונימי/ת) 2018/01/26 03:36
1. מה האינטרס? נסיון להשפיע על השיח הציבורי הפוליטי בישראל, לא שמתם לב שלערוץ 20 יש תוכן ימני קיצוני ול שי (משתמש/ת אנונימי/ת) 2017/06/01 04:21

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...