טיול לגאורגיה (גרוזיה) - חבל סבאנטי 
משך הטיול 8 ימים באזור היפה של סבאנטי (Svaneti) 
צפון-מערב גאורגיה-חבל סוואנטי

חבל סוואנטי אשר בצפון מערב גאורגיה נחשב לאחד מחבלי הארץ היפים והמעניינים במדינה ובקווקאז בכלל. לאורך העמק הרחב של נהר אינגורי בנו התושבים המקומיים עשרות כפרים אשר תלויים על פיסות האחו בלב ההרים. החבל מאופיין באוכלוסיה שונה משאר חבלי המדינה, אשר נהנתה מחירות רבה בגלל ניתוקה הגיאוגרפי. בגלל המבנה הטופוגרפי המרשים ועוצמות הטבע בחרו השבטים מכל רחבי גיאורגיה להסתיר בסוואנטי את אוצרותיהם בימים של מלחמה, וכאלו לא חסרו במדינה, מתןך אמונה כי סוואנטי המרוחקת אינה ניתנת לכיבוש. אוצרות אלו הביאו עושר רב לתושבי האזור, העשירו את התרבות ונכנסו לפולקלור המקומי.

התרבות המדהימה של יושבי ההרים המערבבים בין נצרות לפאגניזם, בין הפשטות של חיי היום-יום לבתי אבן מרווחים ולידם אין סוף צריכי מגדלים המתנשאים מעל לכל כפר וכפר. כל זאת על רקע אחד הנופים הדרמטים בעולם, פסגות מושלגות, הנישאות לרום שמעבר ל- 5000 מטרים, קרחונים אדירים, יערות עבותים בינהם לאורך הנהרות שדות ואזורי חקלאות עשירים.

חווית הריכבה בחבל סוונאטי היא חוויה לכל החושים, ריחות היערות והמאכלים, קול המים המפכים בנהרות העצומים ונופי ההרים האדירים וטעמים של אוכל מעולה ויין טוב.

את הטיול במערב גיאורגיה נפתח בחבל סוונטי העליון, נמשיך דרך הפסגות הגבוהות בקווקאז ונרד אל חבל סוואנטי תחתון. המסלול הינו מסלול מעגלי בן 260 קילומטרים מסתיים בעיירה קוטאיסי בלב המדינה.

גם כאן כמו בכל גאורגיה, האירוח המקומי, האוכל המעולה ופשטות האנשים יהפכו לחלק בלתי נפרד מהחוויה.

 יום 1 - תל אביב - טביליסי - טיסה לטביליסי - בירת גאורגיה, בהתאם לשעת ההגעה - לסיור פנורמי בעיר.

יום 2 טביליסי - גורי - כותאיסי
אחרי ארוחת בוקר נצא אל העיר Gori , עיר עתיקה השוכנת על מסלול דרך המשי המפרוסמת וידועה גם כעיר הולדתו של סטאלין. נמשיך בסיור בעיר המערות Uplictsikhe מהמאה ה- 6 לפנה"ס ונמשיך מערבה אל בירת החבל Imereti , העיר השניה בגודלה בגאורגיה -  Kutaisi. נעבור דרך מעבר ההרים Rikoti השופע נופים מרהיבים וכפרים ציוריים ונעצור ליד שוק הקדרות. קוטאיסי שוכנת על שתי גדותיו של הנהר Rioni ולפי ההאגדה ניצבת במקום העיר בה הוחזקה גיזת הזהב ע"פ סיפורי מסע הארגונבטים. נבקר בקתדרלת Bagrati מהמאה ה-11 ששרידיה הם עדות לפורענות הטורקים באזור, נסייר במנזר Gelati הניצב על גבעה רמה מעל הכפר הנושא את שמו. המנזר שימש כאקדמיה הגדולה במערב גאורגיה אשר נוסדה ע"י המלך דוד הבנאי במאה ה-12. נמשיך אל הרובע היהודי ונבקר בבתי הכנסת שכן הקהילה היהודית של קוטאיסי הייתה הגדולה ביותר בגארוגיה ומנתה מעל 20,000 נפש. נלון בבית הארחה מקומי הידוע במסורת טובה של הכנסת האורחים וארוחות טעימות במיוחד.  

יום 3 כותאיסי - מסטיה
מכותאיסי נמשיך בנסיעה לעבר הרי הקווקאז הגבוה אל חבל ארץ Svaneti המדהים והנחשב למבודד והיפה ביותר בגאורגיה. נעבור דרך העיר Zugdidi , נעלה לאורך הנהר Inguri בדרכנו אל העיירה המרכזית של החבל Mestia השוכנת בגובה 1,500 מ' מעל פני הים על מדרונותיו הדרומיים של הרי הקווקז הגדול. הבתים באזור מצטיינים באדריכלות מיוחדת, שכן בזמנים עברו הם שימשו גם כמבצרים נגד פולשים זרים ושוחרי נקמת-דם. הבתים-המגדלים האלה מימי-הביניים, שמשתלבים בנופים הציוריים של החבל ההררי, זיכו את חלקו הצפוני - סוואנתי עילית - בכניסה לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. לינה בבתי הארחה במסטיה. 

יום 4 מסטיה - אושגולי - מסטיה
אחרי ארוחת הבוקר במסטיה נצא לעבר Ushguli הכפר הממוקם בגובה 2200 מטר, בין ההרים הגבוהים ביותר בגאורגיה. במשך 6 חודשים בשנה מכוסה הכפר שלג, ולעתים קרובות הדרך לישוב הקרוב סגורה. כפר גרים כ-200 איש בלבד (70 משפחות). ההיסטוריה של הכפר נמשכת מעל ל-2,000 שנה. גובהו הרב של הכפר, גבוה יותר מכל יישוב באירופה, גרם לבידודו של אושגולי משאר גאורגיה. הכפר הוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. נסייר ברחובות הכפר ונתוודע אל התרבות ההעתיקה והייחודית, נצעד אל עבר קרחון ההר Shkara הגבוה ביותר בגאורגיה שפסגתו מתנשאת עד לגובה 5068 מ'. לקראת הערב נחזור אל מסטיה. 

 

יום 5 מסטיה - בקוריאני
את הטיול נמשיך בנסיעה ארוכה לעבר הקווקאז הקטן אל עיירת נופש ומרפא מפורסמת Borjomi. לאורך ההיסטוריה המקומית שימש המקום כאתר נופש לשושלות ושליטים ביניהם שושלת מלכי בית רומאנוב, יוסף סטאלין ושליטי הקרמלין. נבקר בפארק בורג'ומי מיוער וציורי ונטעם מהמים המינירליים המלוחים הנובעים מהמעיינות הטבעיים. הפארק ניצב בערוץ צר בין שני רכסי הרים מיוערים. כל הערוץ מעובד ומטופח להפליא, במקום הוקמו בית קולנוע, גן שעשועים גדול, וגם רכבל שעולה עד לפסגת ההר שממול. ללינה נגיע לעיירת הסקי היפייפיה Bakuriani הניצבת בגובה של 1800 מ' מעל פני הים. 
יום 6 בקוריאני - וורדזיה - בורג'ומי
נמשיך את הטיול בנסיעה לכיוון הגבול עם טורקיה אל אחד האתרים המרתקים והחשובים של גיאורגיה –עיר המערות העתיקה החצובה בסלע – Vardzia. זהו קומפלקס יוצא דופן המונה למעלה מ - 3000 מערות חצובות בסלע מתקופת שלטונה של המלכה תמר האגדית. בכנסייה של וורדזיה נצפה בפרסקאות עתיקות וביניהן בפרסקו של המלכה תמר הנערצת  ואביה, המלך גאורגי השלישי. בדרך נעבור במבצר העתיק Khertsvisi ובעיירת Akhaltskhikhe שהייתה בעבר מקום מושבם של יהודים רבים. ללינה נחזור
אל Borjomi. 

יום 7  בורג'ומי - מצחטה - טביליסי
אחרי ארוחת בוקר נצא לכיוו וטביליסי. נעצור ב- Mtskheta – הבירה העתיקה של גיאורגיה, נבקר בקתדרלת Svetitskhoveli המרשימה מהמאה ה-11. הקתדרלה היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו יחד עם שאר המונומנטים ההיסטוריים של מצחטה. נעלה אל המנזר Jvari מהמאה ה-6 ונצפה על הנוף המרהיב הנשקף מפסגת ההר ונמשיך אל טביליסי השוכנת בשתי גדותיו של הנהר לסיור קצר והתרעננות. נחתום את היום בארוחת ערב חגיגית כולל הופעת להקות פולקלור מקומי. לינה במלון בטביליסי. 

יום 8  טביליסי - ת"א
בשעות הבוקר נמשיך את הסיור בטביליסי Mtkvari. נבקר ברחובותיה של העיר העתיקה, בבית הכנסת המרכזי, בכנסיית Metekhi היושבת על במת הסלע מעל הנהר, נגיע אל כנסיית Sioni הקרויה על שמו של הר ציון בירשולים, נעלה לתצפית מרהיבה על העיר ונכיר את מבצר העיר העתיק מהמאה ה-4 Narikala Fortress. נצעד בשדרת Rustaveli המפוארת ונטייל בשווקים של העיר. בערב נגיע לשדה התעופה ונמריא הביתה.
 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...