גאורגיה מבקשת לחדש עסקאות נשק עם ישראל
 
לאחר נתק של 5 שנים: תגיע משלחת מגאורגיה כדי לקדם רכישת מל"טים וטילים נגד טנקים. בעבר מכרה לה ישראל נשק בסך 2 מיליארד דולר
 
לאחר חמש שנות נתק בסחר הביטחוני מבקשת גאורגיה לחדש את שיתוף הפעולה עם ישראל בתחום. ישראל הפסיקה את מכירות הנשק לגיאורגיה בשנת 2008, לבקשת רוסיה, בתום מלחמה בין המדינות על השליטה בשני המחוזות הבדלניים דרום אוסטיה ואבחזיה. 
 
גאורגיה תבקש לרכוש מישראל אמצעי לחימה הגנתיים כמו מטוסים ללא טייס וטילים נגד טנקים ונגד מטוסים. ראש הממשלה הגיאורגי בידזינה איוונישווילי מתכוון להגיע לישראל בשבוע הבא, ולבקר באחת מהתעשיות הביטחוניות. הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא המדינה שמעון פרס. עם זאת, ייתכן שבגלל עיצומי משרד החוץ, ייאלץ ראש הממשלה הגיאורגי לדחות את ביקורו בישראל. 
 
בתום הביקור מתכוון שר ההגנה הגאורגי, איראקלי אלאסאניה, להגיע לישראל עם משלחת ביטחונית כדי לקדם שיתוף פעולה ביטחוני וצבאי בין המדינות. "אנחנו כבר לא במלחמה עם רוסיה, ואפשר לקדם את היחסים הביטחוניים עם ישראל", אמר אלאסאניה למעריב. 
 
מאז נבחר לנשיאות גיאורגיה מיכאיל סאאקשווילי הפרו-מערבי מכרה ישראל לגאורגיה אמצעי לחימה ביותר משני מיליארד דולר, במסגרת רפורמה מקיפה בצבא ביוזמת סאאקשווילי. בין אמצעי הלחימה שנמכרו: מל"טי "הרמס 450" של אלביט, טילי "ספייק" נגד טנקים מתוצרת רפא"ל, מערכת רקטות מדגם "לינקס" של תע"ש, רובי "תבור" ותחמושת. יועצים ביטחוניים ישראליים, ובהם תא"ל במיל' גל הירש ואלוף במיל' ישראל זיו, סייעו בהקמת יחידות מובחרות, גדודי חי"ר ויחידות הצלה בצבא גיאורגיה. 
 
עם זאת, שר ההגנה הגאורגי ציין כי כמויות הנשק האדירות שרכשה ארצו לא הוכיחו את עצמם בשעת המבחן. "הטעות הגדולה שלנו הייתה שקנינו אמצעי הגנה בלי לדעת לתחזק אותם", הסביר. "אנשינו גם לא היו מיומנים מספיק בהפעלתם. קנו צעצועים יקרים בלי יכולת להשתמש בהם". את רוב אמצעי הלחימה רכשה גיאורגיה תחת שר ההגנה היהוד, דוד קוזרשווילי, ואלאסאניה טוען כי בקרוב יושלם דוח מיוחד על המחדלים ברכישת הנשק מישראל.
 
באוקטובר 2012 ניצחה בבחירות קואליציית "החלום הגאורגי", בראשותו של איוונישווילי שהדיחה את מפלגתו של הנשיא סאאקשווילי. בניגוד לסאאקשווילי, איוונישווילי מוביל קו מתון יותר מול רוסיה ופועל לחדש עמה את היחסים לאחר שנים של נתק.
 
 
בתמונה: בידזינה איוונישווילי צילום: ג'ורג'יו קקוליה
מקור הכתבה אתר NRG 
 
הוספת תגובה

מבזקים

האם תבקר השנה בגאורגיה?


חיפוש


לקישורים נוספים...